ایران, راهنمای جامع سفر, راهنمای سفر, قاره آسیا, هرمزگان

راهنمای سفر به جنوب ایران

سه منطقه قشم، کیش و بندرعباس در جنوب ایران جز زیباترین جزیره ها و شهر های ایران می باشد. برای اشخاصی که ایرانگردی دغدغه آنها می باشد، جنوب ایران همچون بهشتی زیبا می باشد با مردمانی خونگرم همچون آب و هوای آنجا، طبیعت بکر و زیبای جنوب و همچنین خلیج نیلگون خلیج فارس که همچون الماسی در جنوب ایران می درخشد. خلیج فارس و آب آن و حیات جاری در دل خلیج خود نیازمند یک مقاله مفصل می باشد که ما در اینجا فقط در مورد راهنمای سفر به جنوب ایران در قشم و کیش و بندرعباس صحبت خواهیم کرد.  و در آینده ای نزدیک به صورت مفصل به بررسی توریسم و گردشگری جنوب ایران و  هر کدام از این مناطق خواهیم پرداخت.

قشم، جزیره ای در قلب جنوب ایران

بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس، جزیره قشم می باشد. این جزیره که در دل استان هرمزگان قرار دارد. در چندین سال اخیر با توجه به مناطق زیبایی که در خود جا داده است، شاهد حضور قشر وسیعی از طبیعت گردان و ایرانگردان می باشد.

در دل این جزیره نقاط دیدنی بسیاری قرار دارد که می توانند هرکدام از آنها به خودی خود عامل جذب گردشگران بسیاری باشد. از جمله بازارهای معروف قشم، دلفین های آبی خلیج فارس، جزایر ناز، غارهای خوربس، جنگل های حرا، دره ستاره ها و غار نمکدان معروف ترین مکان های دیدنی بزرگترین جزیره خلیج فارس می باشد. البته فاتریپ به عنان مشاور سفر و گردشگری شما قبلاً مقاله ای تحت عنوان راهنمای جامع سفر به جنگل حرا اقدام به معرفی جنگل حرا در قشم نموده است.

یکی دیگر از دلایل اهمیت این جزیره وجود تعداد زیادی بندرهای مهم برای صیادی و تجارت می باشد. جزیره قشم که از لحاظ وسعت دو و نیم برابر دومین جزیره خلیج فارس یعنی بحرین می باشد.
یکی از زیباترین جزیره هایی که در کنار قشم قرار دارد جزایر ناز می باشد. علت نامگذاری این جزایر به ناز نیز بسیار جالب می باشد. این جزایر به قدری به قشم نزدیک می باشند که در هنگام جزر و مد به ساحل جزیره قشم می پیوندند و انگاری که برای پیوستن به قشم ناز می کنند.

 

 


کیش، جزیره ای توریستی در جنوب ایران

دومین جزیره ی که قصد داریم در رابطه با آن صحبت کنیم جزیره زیبای کیش می باشد. در چندین سال اخیر این جزیره محبوب ترین گزینه برای سفر به جنوب ایران، برای ایرانیان بوده است. به نحوی که سالانه یک میلیون و هفتصد هزار نفر به طور متوسط از این جزیره دیدن می کنند.

یکی از نکته های جالب توجه در رابطه با جزیره کیش این قضیه می باشد که کیش تنها جزیره ای در خلیج فارس می باشد که دارای قنات آب شیرین می باشد.

این جزیره در جنوب ایران، برای راحتی و جذب گردشگران تبدیل به منطقه توریستی بسیار مهمی شده است که در آن هتل های متعددی وجود دارد و همچنین بازارهای زیادی نیز در این شهر می باشد که مورد علاقه گردشگران می باشد.

در سالیان اخیر با توجه به ویژه برنامه ها و دیگر مواردی که در این شهر برپا می گردد باعث شده است که بیش از پیش در بین دیگر جزیره های جنوب ایران مورد توجه قرار بگیرد.

بندرعباس، بزرگترین بندر جنوب ایران

بندرعباس بزرگترین و مهمترین بندر ترانزیتی در جنوب ایران می باشد. بندرعباس نیز که در استان هرمزگان قرار دارد از سمت جنوب به دریا متصل می شود و از سمت شمال به ارتفاعات و کوه ها وصل می شود. شاید جالب باشد که بدانید همه ساله در در کوه هماگ که بلندترین کوه استان هرمزگان می باشد و در بندرعباس قرار دارد در این کوه در جنوب ایران شاهد بارش برف هستیم. به این دلیل جذاب می باشد که همه ما جنوب ایران را آب و هوای گرم آن می شناسیم و توقع برف در آن نقطه نداریم.

در قدیم نام بندرعباس، بندر گمبرون بوده و از مهمترین پیشینه تاریخی این بندر می توان به لنج سازی آن اشاره کرد که دارای تاریخ چند هزار ساله می باشد. و علت تغییر نام این بندر از گمبرون به عباس، این مسئله می باشد که در سال 1662 شاه عباس با کمک انگلیسی و البته سردار معروف ایرانی به نام امام قلی خان توانستند پرتغالی ها را در این جزیره شکست بدهند و به این علت و به افتخار شاه عباس، اسم این بندر به بندرعباس تغییر یافت.

اگر قصد سفر به بندرعباس را دارید این موضوع را بدانید که در بندرعباس جاذبه های طبیعی گردشگری بسیاری وجود دارد که دیدن آنها خالی از لطف نمی باشد مانند: خونسرخ بندرعباس، سرخون بندرعباس، کوه گنو، چشمه آب گرم خورگو و بسیاری دیگر.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *