ایران, جنگل, طبیعت گردی, قاره آسیا, گلستان

زیبا ترین جنگل های ایران

زیبا ترین جنگل های ایران کجا هستند. با توجه به اینکه ایران یک کشور خشک به لحاظ آب و هوایی می باشد ، ولی چه در شمال کشور و چه در جنوب و چه در بعضی دیگر از مناطق ایران جنگل های بسیار زیبایی وجود دارند ، که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست. جنگل های ایران با توجه به منطقه هایی که درآن قرار گرفته اند ، دارای پوشش خاص گیاهی مخصوص به خود می باشند. در این مقاله در وب سایت فاتریپ به عنوان مشاور گردشگری شما، قصد داریم شما را با تعدادی از زیبا ترین جنگل های ایران آشنا کنیم.


جنگل اولنگ

جنگل اولنگ در استان گلستان قرار دارد. این جنگل در ارتفاعات اولنگ در جاده رامیان – شاهرود قرار دارد که با شهر رامیان 30 کیلومتر فاصله دارد. جنگل اولنگ یکی از زیباترین جنگل های ایران می باشد. با توجه به پوشش گیاهی این منطقه می شود آنجا را به دو قسمت مرتعی و جنگلی تقسیم کرد. که در دامنه جنوبی پوشش مرتعی قرار دارد و در شمال مناطق جنگلی می باشد. مهمترین پوشش گیاهی و گونه جنگلی آن درختان و درختچه ها می باشد که تنوع بسیار زیادی دارد.
مهمترین و جالب ترین نکته در رابطه با آب و هوای این منطقه می باشد که 98 روز در سال در این جنگل یخبندان است. در فصل زمستان اغلب بارش ها به صورت برف می باشد و در بهار نیز به صورت باران می باشد.

 

جنگل حرا

برای پیدا کردن زیباترین جنگل های ایران می توانید از جنگل اولنگ در شمال کشور به جنوب کشور و جنگل حرا مسافرت کنید. جنگل حرا در استان هرمزگان یکی از جنوبی ترین استان های ایران قرار دارد. مساحت کل جنگل های حرا 7500 هکتار تخمین زده شده است. در این جنگل که در ساحل جنوبی ایران قرار دارد ، انواع جانوران آبزی ، پرندگان و دوزیستان زندگی و زیست می کنند. پرندگانی چون مرغ ماهی خوار ، لک لک ، مرغ سقا ، مرغابی ، مرغ دریایی و … و همچنان آبزی هایی مانند خرچنگ ، مار دریایی ، انواع صدف و قورباغه می توان اشاره کرد.
این جنگل در مناطق کم عمق مناطق خورخوران قرار گرفته است. حداکثر عمق آب این مناطق تا یک و نیم متر می رسد. صحنه های جالب از این جنگل به این صورت می باشد که هنگامی که آب های خلیج فارس بالا می آیند درختان این منطقه به حالت شناور در روی آب دیده می شوند و با پایین رفتن آب به مدت زمان تقریبی 7 ساعت هماننده جنگل های مناطق خشک دیده می شوند.
راه خشکی برای مثال از سمت قشم به این جنگل ها وجود ندارد ، تنها را آبی می تواند شما را به این جنگل زیبا برساند.

 

جنگل ابر

به راستی یکی از زیباترین جنگل های ایران ، جنگل ابر می باشد. جنگل ابر از زیباترین و قدیمی ترین جنگل های هیرکانی در شمال شرق کشور می باشد که قدمت آن به بقایای دوران سوم زمین شناسی بر می گردد. علت نامگذاری این جنگل به جنگل ابر به این دلیل می باشد که در بیشتر زمان ها فضا این جنگل در اقیانوسی زیبا از ابرها می باشد. مساحت این جنگل بسیار زیبا 35 هزار هکتار می باشد.
این جنگل در مرز استان سمنان و گلستان قرار دارد و برای رفتن به این جنگل می بایست از شهر شاهرود به سمت شهر زیبای بسطام بروید. پس از آن به آزاد شهر بروید. و 18 کیلومتر رانندگی کنید تا به قلعه نو خرقان برسید. از قلعه نو خرقان تا رسیدن به یکی از زیباترین جنگل های ایران 10 کیلومتر فاصله دارید.

 

جنگل فندقلو

در 10 کیلومتری شهرستان نمین در استان اردبیل شما با یکی از جنگل های ایران به نام جنگل فندقلو رو به رو می شوید. از جذابیت های جنگل فندقلو تله کابین حیران می باشد. و از درختان میوه این جنگل زیبا می توان از درختان میوه گوجه سبز ، سیب وحشی ، ازگیل و فندق اشاره کرد و همچنین تمشک و توت فرنگی نیز در این جنگل به فراوانی یافت می شود. و شاید مهمترین علت نامگذاری این جنگل به فندقلو وجود تعداد زیاد درختان فندق در این ناحیه می باشد. در استان اردبیل در کنار همه ی زیبایی هایش می توان جنگل فندقلو را نیز اضافه کرد که در آن انواع حیوانات نظیر سمور ، قرقاول ، کبک ، مارال ، گرگ ، روباه ، خوک وحشی و … زیست می کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *