طبیعت گردی بدون شک جزء هیجان انگیز ترین و لذت بخش ترین سفر ها به شمار می آید. خیلی صمیمی تر می توان گفت اگر تجربه ی طبیعت گردی، مخصوصا در ایران را نداشته اید، نصف لذت های زندگی را از دست دادید. چرا انقدر صریح گفتم؟ به زودی با معرفی دیدنی ترین نقاط طبیعت گردی در پست های آینده به گفته ی من پی خواهید برد.

همانطور که در عنوان مقاله ذکر شد، قصد داریم پیشنیاز های طبیعت گردی را مرور کنیم تا از ابتدای سفر، با اطمینان و خیالی آسوده از سفر خود لذت ببرید. چرا که نداستن آن ها ممکن است موجب بروز ناخواسته هایی در مسیر شود و از آنجایی که ما از صمیم قلب دوست داریم به شما خوش بگذرد، از شما می خواهیم که به تک تک این موارد که از تجارب عینی دوستان طبیعت گرد بدست آمده است، عمل نمایید.

سفر های طبیعت گردی، از پایه با سفر های زیارتی و یا خانوادگی که در یک مکان ساکن می شوید و به مکان های دیدنی آن شهر می روید، تفاوت دارد. این تفاوت باعث می شود تا از ابتدا و هنگام جمع کردن وسایل سفر به فکر باشیم. در وحله ی اول انتخاب وسایل سفر اهمیت بالایی دارد. در ادامه موارد پیشنهادی را ذکر کرده ایم.

اول از همه توجه داشته باشید که کوله ی شما سبک و راحت باشد. خودتان بهتر می دانید که در طبیعت گردی پیاده روی در قسمت های مختلف سفر وجود دارد و با سبک و راحت بودن کوله ی خود کمتر خسته می شوید و بیشتر از سفر لذت خواهید برد. برای این کار تنها لوازم ضروری را همراه خود ببرید و از به همراه داشتن وسایل تجملاتی و غیر ضروری خود داری کنید.

سعی کنید لباس های ساده، راحت و مناسب همان فصل را بپوشید. در درجه اول، اگر اتفاقی افتاد که لباستان کثیف شد، زیاد نسبت به آن حساس نباشید تا از سفر خود لذت ببرید و در درجه ی دوم برای ساکنان محلی جلب توجه نکنید.

ممکن است کتاب هایی با موضوع راهنمای سفر تهیه کرده باشید، بهتر است به جای به همراه داشتن آن کتاب سنگین، در یک دفترجه کوچک یادداشت هایی از نکات ضروری بردارید و به همراه خود ببرید. در کنار آن نیز پیشنهاد می شود از مدارک سفر خود یک نمونه فتوکپی نیز به همراه داشته باشید، تا در صورتی که جا گذاشته شد و یا گم شد مشکلی در ادامه ی سفر نداشته باشید.

در بین لوازم خود مطمئن شوید که مواد دفع کننده حشرات، کرم ضد آفتاب، لیوان، چاقو، قاشق، چنگال، مسواک، چراق قوه، ژل ضد عفونی کننده و جعبه کمک های اولیه به همراه داشته باشید. علاوه بر آن روکش و ملحفه سبک همراهتان باشد تا با خیالی آسوده به استراحت در مکان استقرار خود بپردازید.

در نظر داشته باشید که اگر در محل مورد نظرتان آب آشامیدنی و یا آب تصفیه شده وجود نداشت، به همراه خود یک کتری برقی جهت جوشاندن آب به همراه داشته باشید.

فراموش نکنید یک ساعت ارزان و زنگ دار به همراه داشته باشید تا در صورتی که به برق برای شارژ کردن تلفن همراه خود دسترسی نداشتید، بتوانید از زمان مطلع باشید و با زمان بندی که تیم سفرتان دارد، هماهنگ باشید.

این موارد همانطور که بالاتر نیز ذکر شد مواردی برای پیش از سفر می باشد که در صورتی که بررسی و رعایت نمایید، از اولین سفر، طعم یک طبیعت گردی لذت بخش را می چشید، اما در ادامه لازم هست که به مواردی اشاره کنیم که در حین سفر با آن رو به رو هستیم، شاید به نظر مباحث ساده ای بیاید اما در عمل، هنگامی که آگاهانه اقدام به رعایت آن بکنید نقش مفیدی در پابرجایی زیبایی طبیعت خواهید داشت.

به عنوان یک انسان، این ما هستیم که باید دلسوز طبیعت این سرزمین باشیم، پس وظیفه ی ما هست که در سفر نیز بتوانیم حال زمین را خوب نگه داریم. مطمئنا برای شما هم پیش آمده که طی سفر های متعددی که به نقاط مختلف کشور داشته اید با تصویر ناپسند زباله های مردم در طبیعت رو به رو شده باشید. هیچ پاسخی جز ابراز تاسف برای این دسته از دوستان نیست. اما پیشنهاد ما به شما این هست، در صورتی که تصمیم به طبیعت گردی گرفته اید، بیش از پیش باید مراقب زباله های خود باشید، ترجیحا مواد بازیافتی را رها کنید و حتما کیسه هایی به همراه داشته باشید تا هم زباله های خود و در صورتی که تمایل داشتید، زباله هایی که در طبیعت رها شده را جمع آوری کنید.

این لطف شما در حق طبیعت هست و بدون شک پاسخ خود را از طبیعت خواهید گرفت، به طبیعت اعتماد کنید.

در نهایت به عنوان یک پیشنهاد، اگر طی طبیعت گردی خود از نواحی محلی عبور می کردید، سعی کنید از ساخته های دستی و یا سوغاتی های آن محل خریداری نمایید که هم یک یادگاری زیبا از سفر خود داشته باشید و هم با خرید مختصر خود، رونقی به چرخه ی اقتصادی آن محل دهید. همچنین خاطره ی خوشی از خود در ذهن آن افراد نیز به جا خواهید گذاشت.

امیدواریم طبیعت گردی بی نظیری را تجربه نمایید.