طبیعت گردی یک نوع سفر است که متفاوت از دیگر سفرها الزامات خود را می طلبد. دانستن این الزامات در داشتن یک سفر طبیعت گردی مناسب بسیار مفید خواهد بود. الزاماتی مانند دانستن مکان سفر، اطلاع کافی از شرایط آب و هوایی، همراه داشتن لباس مناسب و در نظر گرفتن محیطی که قصد سفر به آن ار داریم می باشد.

اصول طبیعت گردی

می خواهید طبیعت گرد باشید؟ می خواهید از حضور در طبیعت بی آنکه به آن لطمه زده باشید لذت ببرید؟ و یا آنکه قصد دارید برای زمانی هر چند کوتاه خودتان را به دل نزدیک ترین طبیعتی که سراغ دارید بسپارید؟ بله شما قطعا دوست دارید که یک طبیعت گرد حرفه ای باشید اما طبیعت گردی دقیقا چه چیزی است و چه الزاماتی را می طلبد؟ طبیعت گردی یک نوع سفر است، سفری که اصول فرهنگی و شرایط خودش را دارد . سفری که به کلی با دیگر اشکال سفر مثلاً سفرهای فرهنگی و یا شهری که در نهایت اقامتی در هتل یا مهمانسرا و یا خانه اقوام دارند متفاوت است. البته سفر طبیعت نیز به مانند هر سفر دیگری نیاز به اقامت دارد که این اقامت می تواند در مکان هایی که هم سو با طبیعت ساخته شده اند باشد و یا یک چادر ساده که این نیاز را برطرف کند. این سفر مانند هر سفری از خانه شروع می شود و کاملا متفاوت از دیگر سفرها اقلام و نیازهای خودش را می طلبد. شاید این نکته در نگاه شما چندان مهم به نظر نرسد اما قطعاً باید چیدمان وسایلی که شما در کوله طبیعت گردی تان قرار داده اید با انتخاب وسایلی که می‌ خواهید در سفر فرهنگی داشته باشید متفاوت است .شما باید در انتخاب وسایل طبیعت گردی تان هوشمند باشید این هوشمندی می تواند شامل سلیقه شما، هدف از سفر شما، آب و هوای مقصد، مدت زمان سفر و با در نظر گرفتن سن و جنسیت شما باشد. البته بررسی وسیله حمل و نقلی که شما را به مقصد می رساند و همچنین آگاهی از شرایط محیطی و اجتماعی و فرهنگی مقصد نیز می‌ تواند در انتخاب اقلام سفر بسیار تاثیرگذار باشد .

اما در سفر طبیعت چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

  • کوله بارتان سبک باشد: شما می خواهید راهی طبیعت شوید پس احتمالا مسیری را پیاده طی کنید و یا مجبور باشید که از یک سری وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. اولین اصل طبیعت گردی سبک بال بودن است. پس هر چه سبک‌تر سفر کنید قطعاً بیشتر از طبیعت لذت خواهید برد .
  • لباستان را مناسب انتخاب کنید: در طبیعت بودن همراهی طبیعت را هم می خواهد. طبیعت و طبیعت گردی آن چنان که زیبا هست خشن هم هست .در پوشیدن یا همراه بردن لباس دقت کافی داشته باشید. لباس های ساده، بدون تجملات و ترجیحا آستین بلند همراه داشته باشید و البته انتخاب لباس مناسب فصل نیز یک نکته اساسی است. گاهی از یک مکان گرم راهی یک طبیعت به مراتب سرد تر می شوید و بالعکس. با توجه به شرایط محیط هدف لباس‌هایتان را انتخاب کنید .
  • با مطالعه سفر کنید: طبیعت گردی یعنی تنها شدن با طبیعت پس قبل از هر اقدامی راجع به طبیعت هدفتان تحقیق کنید. راه های دسترسی را پیدا کنید. شرایط آب و هوایی را بسنجید و اطلاعات هواشناسی کافی از محل داشته باشید .
  • از وسایل بهداشتی غافل نشوید: طبیعت یک مکان سرپوشیده برای زندگی نیست. جایی است که با توجه به ویژگی‌های ذاتی خود روزگارش را طی می‌کند و شما قصد ماندن در این شرایط ذاتی را دارید. چیزهایی مثل مواد دفع کننده حشرات، کرم ضد آفتاب یا کلاه آفتابی، مواد ضد عفونی‌ کننده و همچنین کیف کمک های اولیه چیزهایی هستند که در طبیعت به کارتان خواهد آمد .
  • آب کافی داشته باشید: البته در اقامت های طولانی همراه بردن آب کافی تقریبا امکان پذیر نیست پس بهتر است که با توجه به امکانات منطقه و همچنین استفاده از راهنمایی ها و حتی پرس و جوی ساده سعی در پیدا کردن منابع آبی سالم در منطقه داشته باشید.
  • ساعت همراه خود داشته باشید: وسایلی مانند گوشی تلفن و یا تبلت هر چند در اعلام دقیق زمان بهترین هستند اما در طبیعت به هیچ حالت وسیله ای مطمئن برای زمان نیستند. بهتر است برای دقیق بودن در زمان ساعت همراه خود داشته باشید .
  • کوله مناسب سفرتان تهیه کنید: البته نمی شود گفت که برای هر نوع طبیعتی کوله ی مخصوص آن را داشته باشید اما حدالامکان کوله ای که بتواند شرایط سفر در طبیعت را مرتفع سازد همراه خود داشته باشید. الزامی نیست که یک کوله ی حجیم و یا سنگین داشته باشید. یک کوله که نیازهای شما را برآورده کند کافی است.
  • باتری قابل شارژ همراه خود داشته باشید: البته این مورد در زمانی است که بخواهید از وسایلی که برقی هستند استفاده کنید که عموماً در هر سفر طبیعت نیاز به استفاده از اینگونه وسایل خواهد شد .بهتر است که باطری های شما از نوع شارژی باشد که در این حالت احتمال آنکه به علت تمام شدن در طبیعت رها شوند بسیار کاهش خواهد یافت.
  • فکری به حال زباله‌های خود نیز کرده باشید تا در انتهای سفر طبیعت تان در حالیکه لذت های بودن در آن محیط مهربان را برده اید نسبت به این مهربانی ها متهم به کم توجهی نشوید.