بلند ترین کوه های ایران کدام کوه ها هستند. کشور ایران دارای مناظر طبیعی و زیبای بسیاری می باشد. از هر نوع پدیده طبیعی در کشور ما ، شما نمونه ای پیدا خواهید کرد. اگر شما هم به کوه و کوهنوردی علاقه مند باشید و همچنین عاشق طبیعت ، نمی توانید از کوه های ایران چشم پوشی کنید و شاید دوست داشته باشید بدانید که بلندترین کوه های ایران کدام ها هستند و در کجا قرار دارند.

بلند ترین کوه های ایران

بلند ترین کوه های ایران کدام کوه ها هستند. کشور ایران دارای مناظر طبیعی و زیبای بسیاری می باشد. از هر نوع پدیده طبیعی در کشور ما ، شما نمونه ای پیدا خواهید کرد. اگر شما هم به کوه و کوهنوردی علاقه مند باشید و همچنین عاشق طبیعت ، نمی توانید از کوه های ایران چشم پوشی کنید و شاید دوست داشته باشید بدانید که بلندترین کوه های ایران کدام ها هستند و در کجا قرار دارند. ما در این نوشته بلندترین کوه های ایران را به شما معرفی می کنیم.

کوه دماوند

بلندترین کوه ایران کوه دماوند می باشد. همچنین کوه دماوند بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه نیز می باشد. از کوه دماوند که در کتب تاریخی و ادبی نیز به فراوانی یاد شده است. مهمترین اثر ادبی که در آن کوه دماوند شهرت فراوانی دارد ، در داستان ضحاک می باشد که در این کوه به بند کشیده شده است. یکی از سمبل های ایران نیز می باشد. کوه دماوند در جنوب دریای مازندران در پاره مرکزی رشته کوه البرز قرار دارد و در شهر لاهیجان ، شهرستان آمل واقع شده است.

ارتفاع کوه دماوند 5610 به ثبت رسیده است. همچنین قله دماوند در جایگاه دوازدهم در بین مرتفع ترین قله های دنیا می باشد. راه های دسترسی به این کوه زیبا از تهران 69 کیلومتر به سمت شمال شرق باید رفت و همچنین در 26 کیلومتری شهر دماوند قرار دارد.

علم کوه

علم کوه در بین بلندترین کوه های ایران رتبه دوم را دارد. این کوه با ارتفاع قله 4850 متر در استان مازندران در منطقه تخت سلیمان واقع شده است. شاید مهمترین قسمت این کوه که در بین سنگ نوردان و دیواره نوردان محبوبیت و معروفیت خاصی دارد دیواره ای در دامنه شمالی آن می باشد که جزء فنی ترین و سخت ترین مسیرهای سنگ نوردی و دیواره نوردی در ایران می باشد. این دیواره برای صخره نوردان ایرانی همچون کوه کی2 برای دنیا می باشد.

این کوه از سمت شمال مشرف به شهر کلاردشت می باشد و از سمت جنوب نیز دید بسیار زیبایی به شهر طالقان دارد.

کوه سبلان

سبلان که به آذری به نام ساوالان هم گفته می شود در استان اردبیل قرار دارد و در جایگاه سوم بین مرتفع ترین کوه های ایران می باشد. سبلان یک کوه آتشفشانی غیر فعال است که ارتفاع قله آن 4811 متر می باشد. از نکات جالب در رابطه با این کوه ، وجود یک دریاچه کوچک در قله آن می باشد. همچنین بیشترین دلیل سفر گردشگران و مردم به کوه سبلان به خاطر وجود آبگرم های طبیعی دامنه کوه می باشد که گفته می شود خاصیت های دارویی نیز برای سلامتی دارند.

مهمترین مسئله ای که به کوه سبلان نسبت داده اند و باعث شده حالت مقدس داشته باشد ، این است که گفته می شود کوه سبلان محل بعثت پیامبر ایران ، زرتشت ، می باشد.

کوه هزار

کوه هزار در بخش راین استان کرمان قرار دارد و بلندترین قله استان کرمان می باشد. علت معروف شدن این کوه به کوه هزار در بین کوه های ایران ، به دلیل وجود هزار گونه گیاهی گوناگون و متنوع در آن می باشد ، که این امر باعث شده این کوه را به کوه هزار نامگذاری شود.

در فصل بهار و تابستان گردشگران و مسافران می توانند با سفر به این کوه از آبشار راین که در دل این کوه قرار دارد ، بازدید کنند. و نکته جالب در رابطه با این کوه وجود روستایی به نام باب زنگی می باشد که در ارتفاع 3309 کوه می باشد. چندین خانوار در این روستا سکونت دارند و در تمام فصول نیز در آنجا زندگی می کنند و در فصل زمستان گاهی اوقات به دلیل بارش فراوان برف راه های ارتباطی به این روستا نیز قطع می شود.

کوه شاه

کوه شاه نیز در استان کرمان و در 12 کیلومتری شمال شرقی شهر بافت قرار دارد. از سمت شمالی این کوه شما مناظر بسیار زیبای روستاهای لاله زار را می بینید و از جبهه جنوبی نیز به روستاهای تلخه چار و بنگان مشرف است.

ارتفاع قله این کوه 4351 متر می باشد و یکی از مرتفع ترین کوه های ایران می باشد و در رابطه با اهمیت تاریخی این کوه می توان به این نکته اشاره کرد که این منطقه در دوران قاجار و صفوی منطقه حفاظت شده محسوب می شده است ، که حفاظت از باشندگان کمیاب این منطقه بر عهده قرق چیان شاهنشاهی صفوی و قاجار بوده. همچنین چندین سنگ نوشته نیز در خصوص حدود قرق و توصیف شکار در ارتفاعات تخت شاهزاده موجود می باشد.