آذربایجان غربی, دریاچه, طبیعت گردی, فارس, گیلان, لرستان, مازندران

دریاچه های ایران که باید از آنها دیدن کرد

دریاچه های ایران که باید از آنها دیدن کنید ، عنوان مطلبی است که قرار است در آن ما به شما چند دریاچه بسیار زیبای ایران را در جاهای مختلف از شرق و غرب گرفته تا جنوب و شمال به شما معرفی کنیم. دریاچه های ایران بسیار زیبا می باشند و علاقه مندان به طبیعت گردی یا ایرانگردی حتما از این دریاچه ها دیدن می کنند و لذت می برند. امیدواریم مقصد بعدی شما برای ایرانگردی یکی از این دریاچه های ایران باشد.

1-دریاچه خزر

بزرگترین دریاچه دنیا که به علت بزرگی آن نام دریا را بر روی آن گذاشته اند. دریاچه یا دریا خزر که در شمال ایران قرار دارد نه تنها در ایران ، بلکه در دنیا نیز معروف و محبوب می باشد. از این دریاچه چندین کشور بهره می گیرند که می توان از ایران ، آذربایجان ، روسیه و دیگر کشورها نام برد. این دریا که حتی کشتیرانی بر روی آن صورت می گیرد و همچنین معروف ترین محصول آن خاویار می باشد که زبانزد همگان می باشد. در خصوص دریای خزر می توانید در مقاله ای تحت عنوان همه چیز درباره دریای خزر بیشتر مطالعه نمایید.

 

2- دریاچه ارومیه

دومین دریاچه از دریاچه های ایران دریاچه ارومیه است. بزرگترین دریاچه ایران بعد از دریا خزر می باشد که باید با بغض در مورد آن صحبت کرد. این دریاچه که در استان آذربایجان غربی قرار دارد در سالیان نه چندان دور پر از آب بوده ولی اکنون به دلیل خشکسالی و سوء تدبیر مدیران به سمت خشک شدن کامل قرار دارد. این دریاچه را به عنوان بزرگترین دریاچه آب شور خاورمیانه شناخته می شود. آب این دریاچه به علت شوری آن یخ نمی زنند و هرکسی در این دریاچه شنا می کند ، در سطح آب باقی می ماند البته که باید مراقب بود آب وارد چشمانتان نشود ، همچنین در گذشته که این دریاچه پر آب بوده دو موجود زنده دریایی ، جلبک و میگو آب شور ،در آن رشد و نمو داشتند. همچنین در این دریاچه جزیره بسیار زیبای اشک نیز قرار دارد.

 

3- دریاچه هامون

بعد از دریای خزر و دریاچه ارومیه ، دریاچه هامون در جنوب شرقی ایران ، سومین دریاچه بزرگ ایران می باشد. این دریاچه که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. این دریاچه از سه دریاچه کوچک به نام های هامون هیرمند ، هامون سابوری و هامون پوزک تشکیل شده است و از این دریاچه و تالاب دو کشور ایران و افغانستان بهره می گیرند.

 

4- دریاچه پریشان

در بالای شهر کازرون یکی از دریاچه های ایران ، دریاچه بسیار زیبای پریشان (فامور) قرار دارد. از مناظر زیبای این دریاچه می توان از کوه هایی که اطراف این دریاچه را پوشانده آن نام برد. در این دریاچه نیز 4 گونه موجود زنده وجود دارند که شامل مارماهی آب شیرین ، ماهی سرخه ، ماهی پرک و ماهی زردک می باشد. اگرچه در سالیان اخیر مسئولان مربوطه با اضافه کردن چند گونه دیگر ماهی قصد داشتند گونه های دیگری را در این دریاچه پرورش بدهند که تنها یک گونه به نام کپور معمولی با این دریاچه سازگاری پیدا کرد و گونه های دیگر مشکلاتی را برای تالاب ایجاد کردند. همچنین باز هم متاسفانه با سو تدبیری مدیران ، به علت ساختن جاده در این منطقه و سوزاندن بخش بزرگی از نیزارهای اطراف این دریا ، حیات این دریاچه به خطر افتاده است و لاک پشت ها و پرنده های مهاجر بسیاری بر اثر آتش سوزی ها از بین رفته اند.

 

5- دریاچه گهر

این دریاچه در منطقه اشترانکوه استان لرستان قرار دارد و به نگین اشترانکوه معروف است. این دریاچه جز آن دسته از دریاچه های ایران قرار دارد که خوشبختانه به دلیل نداشتن جاده و راه های ماشین رو ، از خطر تخریب در امان مانده است. ساحل دو مدخل این دریاچه در مناطق غربی و شرقی آن ماسه ای است و بسیار مناسب برای شنا کردن می باشد ولی ساحل های مناطق دیگر صخره ای می باشد و برای شنا کردن اصلا مناسب نمی باشد. بهترین زمان برای سفر به این دریاچه در ماه های مرداد و تیر می باشد و همچنین باید خاطر نشان کرد که اگر شما در ماه های اردیبهشت و خرداد به این دریاچه سفر کنید در جاده های منتهی به آنجا با صحنه های بسیار زیبایی از شقایق های رنگی و لاله های واژگون مواجه خواهید شد.

 

6- دریاچه ولشت

این دریاچه در 25 کیلومتری جاده چالوس و نزدیکی شهر مرزن آباد واقع شده است. یکی دیگر از دریاچه های ایران که دارای آب شیرین می باشد دریاچه ولشت است. در کنار این دریاچه درختانی وجود دارند که می توانید در کنار دریاچه و زیر سایه این درختان چندین ساعت را به آرامی و آرامش سپری کنید. همچنین تورهایی تحت عنوان تورهای دوچرخه سواری ولشت نیز وجود دارد که خاطره زیبایی را از سفر به این دریاچه برای شما می سازند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *