آذربایجان شرقی, ایران, راهنمای جامع سفر, راهنمای سفر, قاره آسیا

کندوان، زندگی در دل صخره

در کندوان، زندگی در دل صخره در جریان است. کندوان روستایی است در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی شهر اسکو. سفر به این روستای اعجاب انگیز آرزوی هر طبیعت دوست و ایرانگردی است. طبیعتی بکر، زندگی به شیوه ای کاملا سنتی، از ویژگی های این روستای صخره ای ایران می باشد. اگر تا به حال به کندوان سفر نکرده اید و از اتمسفر عالی آنجا بهره نبرده اید. تا انتهای این مقاله همراه فاتریپ باشید تا بیشتر در مورد کندوان بدانید.

کندوان و تاریخی هفت هزار ساله

کندوان یکی از روستاهای مطرح ایران در جهان می باشد که داری تاریخی هفت هزار ساله می باشد. کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی و در 20 کیلومتری شهر اسکو قرار دارد. در کنار این روستا، رود کندوان نیز قرار دارد که سرمای آب آن در تابستان و زمستان بی نظیر می باشد. ارتفاع این روستا از سطح دریا 2200 متر می باشد و آب و هوای کندوان در تمام فصل ها سرد می باشد به گونه ای که در فصل تابستان دمای آنجا به بیش از 26 درجه نمی رسد.

 

معماری خاص و اعجاب انگیز کندوان

این روستا از لحاظ معماری در دنیا بی نظیر می باشد. نحوه تشکیل و به وجود آمدن این روستا بسیار جذاب می باشد. روستای کندوان به دلیل معماری آن به روستای صخره ای معروف شده است که در هنگام فعل و انفعالات آتشفشانی کوه سهند، گدازه های آتشفشانی این کوه به وسیله باد و باران در طول سالیان متمادی و طولانی به شکل حال حاضر در آمده است. در دل این کوه ها و صخره ها خانه ها به شکل کندو می باشد. در دو نقطه دیگر در جهان نیز روستاهایی همچون روستای کندوان با این نوع بافت و معماری وجود دارد.

زندگی جاری در کندوان

یکی از مهمترین خصوصیات روستای کندوان این مسئله می باشد که در دل این بافت هنوز 117 خانوار زندگی می کنند. و همین نکته باعث تمایز آن با دیگر نمونه های آن در دیگر نقاط جهان شده است. همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم دو روستای دیگر نیز در جهان وجود دارند که شبیه کندوان می باشد یکی در داکوتا آمریکا و دیگری کاپادوکیه ترکیه که دارای بافت صخره ای می باشند ولی زندگی در این مناطق دیگر جریان ندارد.

 

از نکات جالب توجه این خانه های کندویی شکل این می باشد که هر کدام از این خانه ها دارای تنور، آشپزخانه، صندوق خانه و اتاق می باشد و همچنین قطر دیوارهای این خانه ها بین 2 تا 3 متر می باشد. حتما سبک زندگی در دل این صخره ها و خانه ها می بایست جالب باشد برای اینکه این خانه ها با کمترین میزان تغییراتی از سوی انسان ها رو به رو بوده و تقریبا می شود گفت که ساخت این خانه ها در دل صخره بر عهده طبیعت بوده. در قدیم کندوان محل ییلاق روستاییان بوده است.

بافت مردمی و فرهنگی کندوان

از آنجایی که این روستا در قلب آذربایجان می باشد زبان مردم این روستا آذری می باشد و مسلمان هستند. در این شهر علاوه بر آن خانه کندویی و صخره ای که در بالا به آن اشاره کردیم، روستا دارای مکان های دیگری همچون مسجد، مدرسه، حمام و آسیاب می باشد. شغل و پیشه ی افرادی که در کندوان زندگی می کنند بیشتر دامداری و کشاورزی می باشد و البته در چندین سال اخیر با توجه به حجم زیادی از مردم که به این روستا برای بازدید سفر می کنند. شغل ساخت صنایع دستی این روستا نیز پیشرفت کرده است. برای مسافران نیز صنایع دستی این روستا جذاب می باشد.

 

سوغاتی های کندوان

همانطور که خانه های روستایی به شکل کندو می باشد اصلی ترین و بهترین سوغات این روستا عسل می باشد. با توجه به آب و هوای بسیار خوب این روستا محصولات بسیار خوبی در این روستا یافت می شود همچون گردو، زردآلو، آلبالو، بادام، دوشاب و همچنین چندین نوع گیاه دارویی نیز در این روستا رشد پیدا می کند.

راه های دسترسی به کندوان

شما برای بازدید از این روستای بسیار خاص ایران و جهان، در ابتدا می بایست به تبریز سفر کنید. البته تبریز نیز هری بسیار زیبا برای گردشگری می باشد. کندوان در 60 کیلومتری تبریز و 20 کیلومتری شهر اسکو قرار دارد که به وسیله ماشین شخصی می توان از راه های زیبای منتهی به این روستا نیز لذت برد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *