سرزمین ایران که در فلات ایران قرار گرفته دارای اقلیم های متنوعی است. آب و هوای بارانی تا گرم و خشک و کویری به همراه شرایط کوهستانی. مقاله تشریح مختصری از شرایط حاکم بر آب و هوای ایران است.

طبیعت ایران، هزار رنگی یکنواخت

ایران سرزمینی است آمیخته با کوههای بلند، دشت های پست، کویر های وسیع ، جنگلهای انبوه و جلگه های گرمسیر.  سرزمینی پهناور که دارای آب و هوای بسیار متنوع در قالب شرایط اقلیمی گوناگون است .این گوناگونی در اقلیم که تنوعش را می‌توان از جنگلهای انبوه در شمال تا کویرهای بینهایت خشک در جنوب دید باعث شده است که سرزمین ایران یک کشور خاص از نگاه هواشناسی و در نگاهی کلی تر علم اقلیم شناسی باشد .در طبیعت ایران وجود دو رشته کوه عظیم در حالتی که گویی پنجه در هم کشیده اند تا دیواری بلند و مستحکم باشند در مقابل سرزمین های پست مرکزی ایران، نقطه عطف ایجاد این گوناگونی در آب و هوا می باشد. رشته کوه هایی که مسیر ابرهای باران زا را مشخص میکنند و با ایجاد یک سد بلند و طبیعی به خلق جنگلهای انبوه در کنارکوهستان های سرد و در ادامه کویر های خشک فلات مرکزی دست زده اند.

فلات ایران خانه ی اقلیم ها

فلات ایران یک محدوده بزرگ جغرافیایی است که طبیعت ایران را نیز شامل می‌شود. فلاتی که همراه ایران قسمت هایی از کشورهایی چون افغانستان و پاکستان و کشورهای آسیای میانه را در بر می گیرد. این فلات از رشته کوههای زاگرس در غرب تا رشته کوه سلیمان در شرق و از شمال به دریای خزر تا تمام امتداد آمودریا و جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می شود .گستردگی اقلیم ها در فلات ایران و در پی آن طبیعت ایران آنچنان چشمگیر است که میتوان از آن به عنوان یک نمونه ی خاص در جهان نام برد.

آب و هوای ایران، هزار رنگی دلفریب

در یک نگاه کلی ایران یک سرزمین خشک است و طبیعت ایران گره خورده در این خشکی است. سرزمینی آمیخته با کویرهایی وسیع، دشت هایی بی انتها  و کوه هایی که غالباً دامنه های آنها خالی از پوشش های انبوه گیاهی است. چرا که جز دامنه های شمالی رشته کوه البرز که در امتداد دریای خزر قرار گرفته و همچنین دامنه‌های غربی کوهستان زاگرس، باقی نواحی کشور ایران چندان از بارش باران بهره نمی‌برند .تا جاییکه اغلب نواحی فلات مرکزی ایران جز خشک ترین و حتی گرمترین نقاط کره زمین محسوب می شوند .در نگاه هواشناسی طبیعت ایران تحت تأثیر آب و هوای مدیترانه ای است. اما این هوای باران زا در اثر برخورد با ارتفاعات بلند زاگرس تغییر مسیر داده و باران های خود را در نواحی شمال غرب فرو می ریزد تا جایی که دیگر بارانی به نواحی مرکزی ایران نمی رسد .از این رو هوای بیشتر نواحی ایران از روزهای پایان بهار رو به خشکی می رود و گاهاً تا میانه پاییز نیز ادامه پیدا می کند .

اما طبیعت ایران در فصل زمستان چهره جذاب تری دارد.  وجود دو رشته کوه بزرگ که تقریباً در تمامی نواحی شمالی و غربی ریشه دوانده اند باعث بروز زمستان های سخت و غالبا پر برف در نواحی تحت تاثیر خود هستند .این مسئله باعث ایجاد زمستان های عموما سرد در اکثر نواحی کشور به غیر از مناطقی چون دشت خوزستان و نوار ساحلی خلیج فارس و دریای عمان می شود .

آب و هوای خشک، تابستان های سوزان و کم باران، زمستان های سرد و خشک  تمام چیزی است که بر این طبیعت ایران غالب شده است .هرچند که وجود معدود سرزمین‌های پرباران و جنگلی که توانسته اند آب و هوای ملایم تری برای خودشان دست و پا کنند و یا حضور دشت هایی حاصلخیز ناشی از جلگه های وسیع در طبیعت این فلات دیده می‌شود با این وجود چهره غالب بر این فلات کویری است. البته این حجم از ویژگی های متنوع آب و هوایی توانسته است که چهره طبیعی ایران را به یکی از جذاب ترین چهره ها در میان خیل فراوان مدعیان در سطح جهانی تبدیل کند .

طبیعت ایران و صنعت گردشگری

آنچه پیداست دنیای امروز دنیای سرعت است و رسیدن به هر مکانی در این روزگار امری سهل و آسان جلوه می‌کند. این رویکرد باعث شده تا انسان امروز علاقه وافری به سفر داشته باشد تا بتواند تمامی اقلیم ها و جاذبه های طبیعی و انسانی را به چشم های خود ببیند .اما آنچه که هنوز می‌تواند بسیار مهم باشد وجود تنوع اقلیم در یک مکان نزدیک به هم است. اینکه گردشگر بتوانند با حضور در یک کشور از تنوع وسیعی از اقلیم ها و شرایط متفاوت آب و هوایی بهره ببرد امری نیست که بشود به آسانی از کنار آن عبور کرد .طبیعت ایران جلوه ی متنوعی است از تمامی اقلیم هایی که بشر می‌تواند بر این کره خاکی تجربه کرده باشد. وجود جنگل‌های انبوه در کنار کوه های به مراتب بلند، دشت هایی وسیع و کویرهای خالی در کنار دریاهای زیبا با حضور خیل فراوان تالاب ها و دریاچه ها و رودها با ساختارهایی متنوع و همچنین تنوع فراوان زیستی،  چیزی است که ایران را به یک هدف جذاب گردشگری تبدیل کرده است.