بوم گردی همان حلقه ی گم شده ی سفر ها بود. پیش تر ما سفر هایی به انواع شهر های بزرگ در کشور ها داشته ایم و با فرهنگ مردم در برخورد با گردشگران، انواع سوغاتی های رسمی و غذا های اصلی آن ها آشنا می شدیم. در دسته بندی های دیگر سفر مانند طبیعت گردی، با انواع بافت های طبیعی هر منطقه بیشتر آشنا می شدیم و به طبع این گونه سفر ها دارای هیجان بیشتر و زیبایی های خاص خود می باشد.

با معرفی بوم گردی، سفر ها روح تازه ای گرفتند. بوم گردی یک درک متفاوت از یک شهر را به ما می دهد، به نوعی شما با بوم گردی، با تاریخ و فرهنگ گذشتگان یک شهر رو به رو هستید. با فرهنگ و آداب و رسوم آن ها، با نحوه زندگی آن ها در طبیعت، خوراک و غذای آن ها و زیست بومی که در آن زندگی می کنند آشنایی پیدا میکنید.

نمی دانم چقدر با من موافق هستید، اما امروزه بیش از پیش شاهد این موضوع هستیم که با پیشرفت زندگی مدرنیته، رشد تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی، ما تمایل بیشتری به حضور در مناطق طبیعی و کسب آرامش از آن جا داریم. بوم گردی همان راه فرار از این همه شلوغی و ترافیک فکری است، جایی که بی دغدغه، دور از تکنولوژی به طبیعت بنگری و همراه با مردمی که در آن منطقه زندگی می کنند غذای خود را آماده کنی، تفریح کنی و از جاذبه های طبیعی اطرفت لذت ببری.

بسیاری علاقه مند به سفر در طبیعت هستند، اما این سفر باید به نوعی اجرا شود که موجب تخریب طبیعت نشود. در راستای میل  افراد به طبیعت و حفظ محیط زیست مفهوم و رویه ای با عنوان بوم گردی معرفی شد. این مفهوم بیش از هر چیز به پایداری فرهنگ و زیسب بوم منطقه های گردشگری اهمیت می دهد. با ریز شدن در این مفهوم متوجه آن می شویم که این پایداری تنها در فرهنگ و طبیعت مناطق نام برده محدود نمی شود و همچنین با ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی در چرخه ی زندگی مردمان آن منطقه نیز تاثیر به سزایی دارد.

بوم گردی در ایران

ایران ما کشوری چهار فصل است و طبیعت بی نظیری که در هر یک از نواحی خود دارد، یکی از بهترین کشور ها در زمینه بوم گردی و جاذبه های طبیعی در دنیا به حساب می آید.

بوم گردی بعد از سال های معرفی در ایران نیز مورد توجه واقع شد و با بستر سازی که در این زمینه صورت گرفت در حال حاضر از نقاط قوت گردشگری ما محسوب می شود. در راستای آن، طرح هایی برای ایجاد اقامت گاه ها در موقعیت های جغرافی مختلف با توجه به شرایط اقلیمی ارائه شد و برای مردم بومی نیز آموزش هایی به عنوان نحوه ی برخورد و ارائه خدمات منحصر به گردشگران طراحی و اجرا شد.

این بستر با وجود گردشگران خارجی، با ورود ارز و توجه بیشتر به محیط زیست شرایط بسیار مناسبی را از جنبه اقتصادی و طبیعی برای ما فراهم می کند.

اصول اولیه بوم گردی

همانطور که بالاتر راجع به آن صحبت کردیم بوم گردی سفری است که به حفظ و پایداری محیط زیست کمک می کند، همه ی دوست داران بوم گردی باید مواردی را به عنوان اصول اولیه آن در نظر داشته باشند که در ادامه توضیح میدهیم.

همانطور که انتظار می رود اولین مورد، رعایت کمترین میزان آسیب های فیزیکی و اجتماعی در حین سفر است. بدون شک با آموزش و انتشار آگاهی می توان فرهنگ برخورد با زیست بوم و مردم محلی هر منطقه ایجاد کرد که نتیجه ی آن نیز، چیزی جز تجربه ی احساس مثبت و کسب لذت، برای گردشگران و مردم بومی نخواهد بود.

در مرحله ی بعد، از دیگر هدف های بوم گردی، ایجاد یک فضای ذهنی برای گردشگران است که با  آن بافت طبیعی خاص و زندگی افراد محلی به گونه ای آشنا شود که از آن پس نگاهی متفاوت تر به آن ناحیه داشته باشد و حتی در صورت توان به ارائه ایده ها و یا راه کار های عملی در جهت پایداری اجتماعی و طبیعی آن منطقه بپردازد. به عنوان مثال ممکن است پس از بوم گردی، میل به طراحی و ساخت امکاناتی هماهنگ با فرهنگ و طبیعت منطقه با کمترین آسیب ممکن پیدا نماید.

ارزش های بوم گردی

بوم گردی در کنار لذت های کم نظیری که در حین سفر برای گردشگران دارد، ارزش هایی را ایجاد می کند. از مهم ترین آن، آشنایی با فرهنگ و سبک زندگی جوامع مختلف است، همانطور که پیش تر نیز عنوان شد، هنگامی که گردشگر از نزدیک با فرهنگ و نحوه ی برخورد مردم آن ناحیه با مسائل زندگی خود مواجه می شوند، با یک دیدگاه جدید نسبت به زندگی مواجه می شود و به زیبایی تعاملی بین گردشگر و مردم بومی پیش می آید، به نوعی که یا گردشگران راه کار هایی برای مسائل مردم بومی ارائه می دهند و یا از نحوه ی برخورد آن ها، آگاهی جدیدی فرا میگیرند.

در درجه ی بعدی بوم گردی کمک به سزایی در رشد اقتصادی و چرخه ی زندگی مردم بومی دارد، مردم بومی با نمایش صنایع دستی و غذا های محلی خود، به جذب گردشگران می پردازند و این شرایط در بوم گردی باعث پایداری بیشتری در وضعیت مالی این افراد خواهد بود.

همانطور که در مقاله ” طبیعت گردی و پیشنیاز های آن ” مطرح کردیم، زمانی که شما به طبیعت سفر می کنید مسئولیت بیشتری در برابر حفظ محیط زیست دارید. این مفهوم در بوم گردی نیز اهمیت دارد و کماکان این شرایط موجب می شود تا فرهنگ مراقبت از طبیعت در سفر ها، بیش از پیش در بین مردم انتشار یابد.

پیشنهاد ما به شما، مطالعه بیشتر در زمینه بوم گردی مخصوصا در ایران است. تا با پیدا کردن منطقه ی مورد علاقه ی خود بتوانید تجربه ی بی نظیری در بوم گردی داشته باشید.