آبشار, ایران, طبیعت گردی, قاره آسیا, لرستان

آبشار آنجل: بلند ارتفاع ترین آبشار ایران

آبشار آنجل که در دل استان لرستان قرار دارد با 98 متر ارتفاع ، بلند ارتفاع ترین آبشار ایران و لرستان می باشد. استان لرستان بعد از استان مازندران بیشترین تعداد آبشار را دارا می باشد. آبشارهای لرستان همیشه یکی از بهترین جاذبه های این استان می باشد که در هر فصل گردشگران بسیاری را به خود جذب می کنند. در استان لرستان نزدیک بودن آبشارها به شهرها باعث شده است که خانواده های بسیاری آخر هفته های خود را در کنار این آبشارها بگذرانند. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم ، استان مازندران با 78 آبشار کوچک و بزرگ در صدر استان های ایران از لحاظ تعداد آبشار قرار دارد و بعد از آن استان لرستان می باشد که دارای 45 آبشار می باشد. البته منظور از این تعداد آبشار هم آبشارهای کوچک و هم آبشارهای بزرگ می باشد.

آبشار آنجل یا آبشار نوژیان

آبشارها در هر منطقه ای که قرار دارند منظره بسیار خاصی را پدید می آورند ، ریزش آب رود یا رودخانه بر روی دریاچه یا رود علاوه بر تصویر زیبا ، صدای زیبا و منحصر به فردی را ایجاد می کند که بسیار گوش نواز می باشد.

آبشار نوژیان که به آبشار آنجل ایران معروف شده است در 40 کیلومتری خرم آباد در روستای نوژیان قرار دارد. این آبشار در بالای کوه تاف قرار دارد و اطراف آن را جنگل های انبوه بلوط فرا گرفته است و در این جنگل ها انواع گیاهان دارویی نیز رشد می کنند.

اما آبشار چگونه به وجود می آید؟

اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده در رابطه با آبشار توضیح بدهیم باید بگوییم که هنگامی که یک رود از ارتفاع به دریا ، دریاچه یا رودی ریخته می شود ، آبشار به وجود می آید. همانطور که می دانید آبشار آنجل که در کشور ونزوئلا قرار دارد با طول تقریبا 979 متر بلند ترین آبشار دنیا می باشد و آبشار نوژیان نیز که بلندترین و مرتفع ترین آبشار ایران می باشد به آبشار آنجل ایران معروف شده است. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم در اطراف این آبشار بسیار زیبا جنگل های انبوه بلوط قرار دارند که زیبایی خاصی را به این آبشار داده اند.

بهترین زمان برای تماشای آبشار آنجل ایران اوایل بهار می باشد. برای اینکه در این فصل از سال آبشار پر آب تر می باشد. و هرچه به فصل تابستان و اواخر آن نزدیک می شویم آب این آبشار کم می شود و حتی امکان دارد به علت خشکسالی این آبشار نیز خشک شده باشد و همچنین پیشنهاد می کنیم که در فصل زمستان نیز به دیدن این آبشار نروید.

آب این رودخانه بسیار خنک می باشد و آب آن از چشمه های بالا دست آن تامین می شود و در انتها آب این آبشار به دریاچه سزار ریخته می شود. در پایین دست این آبشار شما حوض های پرورش ماهی قزل آلا را مشاهده خواهید کرد که به دلیل خنک بودن آب آبشار یکی از بهترین مکان ها برای پرورش ماهی هایی همچون قزل آلا می باشد. جالب است که بدانید اهمیت این آبشار به حدی می باشد که در سال 1387 این آبشار توسط سازمان میراث فرهنگی به عنوان چهل و ششمین اثر ملی ثبت شده است.

در قدیم روستای نوژیان محل اقامت عشایر بوده و سپس بعد از آن تبدیل به روستای نوژیان شده که امروزه ساکنینی در آنجا وجود دارند.

 

راه های دسترسی به آبشار آنجل یا آبشار نوژیان

شما برای رسیدن به آبشار آنجل ایران می بایست به سمت خرم آباد حرکت کنید و اما این را هم بدانید که استان لرستان جاذبه های طبیعی بسیاری برای گردشگری دارد به هر حال شما پس از عبور از شهر خرم آباد ، از چندین روستا نیز باید عبور کنید تا به روستای نوژیان برسید و در آنجا از این میراث ملی زیبا بازدید کنید.

در لرستان جاذبه های گردشگری معروفی وجود دارد که معروف ترین آنها دریاچه گهر می باشد و بعد از آن می توان به آبشار بیشه نیز اشاره کرد. در این استان شما آبشارهای بسیاری زیبایی را خواهید دید که آبشار بیشه و آبشار نوژیان که معروف شده است به آبشار آنجل ایران ، تنها دو نمونه و معروف ترین آنها می باشد.

هنگامی که شما به دیدن آبشار آنجل ایران می روید می توانید از جنگل های بسیار زیبای بلوط که در اطراف آبشار قرار دارند نیز دیدن کنید. در این جنگل انواع گیاهان دارویی و گیاهان وحشی نیز رشد می کند که علاقه مندان مخصوص به خود را دارد که علاوه بر دیدن از آبشار به جمع آوری این گیاهان نیز می پردازند.

یکی دیگر از آثاری که در این منطقه شما می توانید ببینید و شاید برای شما نیز جالب باشد ، باقی مانده آثار اردوگاه نظامیان می باشد. این اردوگاه پس از حمله رضاخان و متفقین به جهت حمل مهمات و رساندن آن به ایستگاه راه آهن ساخته شده بود که امروزه آثاری از آن باقی مانده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *